Společnost Teplárny Brno dokončila jednání se starosty městských částí v Brně o výstavbě horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany. Poté, co s projektem souhlasilo vedení čtrnácti obcí na Vysočině a v Jihomoravském kraji, v jejichž blízkosti horkovod povede, dali projektu zelenou i jednotlivé městské části. Díky jeho realizaci se uvolní řada prostor po starých kotelnách, které chtějí Teplárny Brno postupně rušit.
Brno pokračuje ve výstavbě velkého městského okruhu. Aktuálně jsou rozestavěné tři úseky, Žabovřeská, Bauerova a Tomkovo náměstí/Rokytova. „Předpokládáme, že na všech budou ještě letos zprovozněny silnice I. třídy,“ řekla v rozhovoru pro Ekonomický deník primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS).
Společnost Teplárny Brno dokončila klíčové rozhovory s vedením obcí, v jejichž blízkosti povede horkovod z Dukovan do Brna. Všichni starostové a starostky vyjádřili podporu projektu a nabídli součinnost při jeho realizaci. Většina z nich zvažuje možnost připojení na horkovod. Teplárny Brno, které jsou investorem horkovodu, budou nyní s vedením obcí koordinovat plánované trasy horkovodu a přípojky.
Diskuze o horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna ve veřejném prostoru pokračují. Zástupci společnosti Teplárny Brno vystoupili na konferenci Energetické úspory pro města a obce v Brně v hotelu Avanti. Hlavním tématem byly komunální a komunitní energetika, fotovoltaika ale i bezemisní energetika.
Jaké jsou hlavní přínosy horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna? Ředitel technického rozvoje společnosti Teplárny Brno Martin Šroubek zmínil na konferenci Efektivní energetika v Brně hned několik faktorů. Prvním z nich je přínos pro životní prostředí. Horkovod bude brát teplo z Dukovan, tudíž se jedná o ekologicky přínosný projekt. Druhým důležitým faktorem je soběstačnost. Brno z 80 % využívá k výrobě tepla plyn, jeho dodávky však nemusí být kvůli geopolitické situaci ve světě zaručené. Horkovod tak zajistí stabilní a bezpečné dodávky tepelné energie pro obyvatele Brna a obcí, v jejichž blízkosti horkovod povede. „Jednou z možností, jak energetiku dělat efektivně a moderně, je vybudování horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do jihomoravské metropole. Z technického pohledu je projekt velmi dobře zajištěný a splňuje ty nejpřísnější požadavky na jeho realizaci,“ říká Martin Šroubek.
Projekt horkovodu vedoucího z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna byl po desetiletích přerušení opět nastartován. Původní plány z 80. let ožily v souvislosti s rostoucími cenami energií a snahou o snížení závislosti na zemním plynu. Cena výstavby horkovodu je odhadována na 19 miliard korun, jde o předpokládané výdaje v roce 2030.
Společnost Teplárny Brno výrazně pokročila v přípravách výstavby horkovodu z Dukovan do Brna. Projekt, který patří mezi největší energetické stavby v Česku, letos vstoupil do další klíčové fáze. Teplárny Brno podepsaly strategické smlouvy s ČEZ a jsou připraveny na výběr dodavatelů dílčích prací. Hotový by měl být do roku 2031.
Více se dočtete na straně č. 7 v příloze Mladá fronta Dnes Energie+ v odkaze níže.
Tisková zpráva | Výstavba horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna vstoupila do své nejdůležitější fáze. Společnost Teplárny Brno, která je investorem horkovodu, podepsala strategické smlouvy s ČEZ o vyvedení tepla z dukovanských bloků na hranici elektrárny. Jedná se o další klíčový milník v přípravě jedné z nejvýznamnějších energetických staveb v České republice.
Plánovaná výstavba horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna má své ambasadory. U jednoho z největších energetických projektů v historii Česka stojí odborníci z energetiky, průmyslu a bezpečnostního sektoru. Osmičlenný tým bude mít vedle věcné a odborné komunikace projektu na starosti také dohled nad přípravou některých dokumentů a stanovisek.