Společnost Teplárny Brno dokončila klíčové rozhovory s vedením obcí, v jejichž blízkosti povede horkovod z Dukovan do Brna. Všichni starostové a starostky vyjádřili podporu projektu a nabídli součinnost při jeho realizaci. Většina z nich zvažuje možnost připojení na horkovod. Teplárny Brno, které jsou investorem horkovodu, budou nyní s vedením obcí koordinovat plánované trasy horkovodu a přípojky.
Celkem 14 obcí na jižní Moravě a Vysočině souhlasí s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna. Právě v jejich blízkosti horkovod povede. Cílem všech setkání bylo informovat starosty a starostky o zahájení přípravných prací na projektu. Zástupci tepláren s nimi řešili také majetkoprávní vypořádání dotčených pozemků včetně případných pozemkových úprav nebo plány obcí v energetice, zejména v oblasti vytápění.
„Všechny rozhovory byly věcné a jsem rád, že jsme se s vedením každé obce bavili
o praktických záležitostech, jako jsou přípojky a případné úpravy v územních plánech. Všichni starostové a starostky jsou pro nás partneři, bez jejichž informací se neobejdeme.Velmi oceňuji jejich vstřícnost a podporu projektu, který je významný nejen pro Brno, ale zejména i pro obce samotné,“ říká generální ředitel společnosti Teplárny Brno Petr Fajmon.
Společnost Teplárny Brno představila vedení obcí všechny základní informace o projektu. Součástí poskytnutých údajů byly také podrobnosti o přivaděči horkovodu a detaily o jeho celkové trase včetně zakreslení v katastru příslušné obce, technického řešení
a harmonogramu přípravných prací.
„Většina zástupců obcí, se kterými jsme mluvili, nám sdělila, že plánuje teplo z horkovodu odebírat, což považuji za výbornou zprávu. Horkovod totiž není jen brněnský projekt, sloužit má také obcím v jeho blízkosti. Nyní nás čeká společná práce a koordinace na konkrétních technických projektech. S obcemi musíme vyřešit zejména trasy napaječe a samotné připojenívčetně příslušných podmínek,“ dodává generální ředitel společnosti Teplárny Brno Petr Fajmon.
Trasa horkovodu
Trasa horkovodu, která měří přes 42 kilometrů, povede z dukovanské elektrárny do Brna nezastavěným územím poblíž 14 obcí na jižní Moravě a Vysočině, mezi které patří Dukovany, Horní Dubňany, Dolní Dubňany, Jamolice, Dobřínsko, Moravský Krumlov, Nová Ves, Oslavany, Ivančice, Neslovice, Tetčice, Omice, Střelice a Troubsko. Horkovod bude dále nasměrován
k Brnu do městské části Bosonohy, odkud Teplárny Brno rozvedou teplo dvěma větvemi po městě.
První obchvatná větev horkovodu povede směrem na Bohunice. Jedná se o napojení oblastí Kohoutovice, Nový a Starý Lískovec, Bohunice, Fakultní nemocnice Bohunice a univerzitní kampus s protažením až do oblasti Starého Brna. Díky tomu bude možné zásobovat i budoucí odběratele napojené na nový horkovodní propoj v lokalitách Staré Brno – Provoz Špitálka.
Druhá obchvatná větev bude směřovat na Bystrc, kde se na něj napojí sídliště, a dále povede do oblasti Králova Pole. Umožní tak napojení Komína a Jundrova a poté i dalších lokalit, jako je Královo Pole, Žabovřesky, Lesná, Vinohrady a Líšeň. Součástí horkovodní cesty vznikne také jeden tunel o délce 1 100 metrů pod kopcem Bučín u Tetčic, který je součástí Přírodního parku Bobrava.
O horkovodu
Výstavba horkovodu z Dukovan do Brna patří mezi největší energetické projekty v historii České republiky. Primárním cílem zajistit spolehlivé dodávky tepla a výrazně sníží závislost Brna na plynu. V budoucnu zabezpečí až polovinu spotřeby tepla v Brně dodávaného brněnskými Teplárnami, nyní jsou dodávky z 80 procent závislé na zemním plynu. Dodávané teplo není přímo odpadní teplo, ale teplo z kogenerační výroby v elektrárně Dukovany. Trasa horkovodu povede mimo zastavěná území obcí. Zahájení výstavby je plánováno na rok 2027, stavební práce potrvají zhruba čtyři roky, přípravné činnosti na území města Brna budou zahájeny již v roce 2025. Celková investice vyjde na 19 miliard korun. Hlavním investorem je společnost Teplárny Brno, která bude projekt financovat z vlastních i externích zdrojů, jako jsou především dotace a bankovní úvěry. Vedle společnosti Teplárny Brno počítá s nutnouinvesticí také ČEZ, vlastník Jaderné elektrárny Dukovany, který v areálu elektrárny zrealizuje výměníkovou stanici.