Společnost Teplárny Brno dokončila jednání se starosty městských částí v Brně o výstavbě horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany. Poté, co s projektem souhlasilo vedení čtrnácti obcí na Vysočině a v Jihomoravském kraji, v jejichž blízkosti horkovod povede, dali projektu zelenou i jednotlivé městské části. Díky jeho realizaci se uvolní řada prostor po starých kotelnách, které chtějí Teplárny Brno postupně rušit.
„Starosty městských částí jsme průběžně informovali o vývoji a novinkách v tomto významném energetickém projektu. Detailně jsme probírali, jak se výstavba horkovodu dotkne jejich městské části a s jakými přínosy či omezeními musejí počítat. Se starosty budeme spolupracovat i nadále a řešit s nimi všechny klíčové posuny v projektu, a to tak, abychom co nejméně zatížili život obyvatel. Naším cílem je snížit závislost Brna na plynu, redukovat emise škodlivých látek v ovzduší a především stabilizovat a snížit ceny tepla pro naše zákazníky,“ říká generální ředitel společnosti Teplárny Brno Petr Fajmon.
Horkovod dlouhý přes 42 kilometrů povede z dukovanské elektrárny nezastavěným územím poblíž 14 obcí na jižní Moravě a Vysočině do brněnské městské části Bosonohy, odkud Teplárny Brno rozvedou teplo dvěma větvemi po městě. První z nich bude směrem na Bohunice. Jedná se o napojení oblastí Kohoutovic, Nový a Starý Lískovec, Bohunice, Fakultní nemocnice Bohunice a univerzitní kampus s protažením až do oblasti Starého Brna. Díky tomu bude možné zásobovat i budoucí odběratele napojené na nový horkovodní propoj v lokalitách Staré Brno – Provoz Špitálka.
Druhá obchvatná větev bude směřovat na Bystrc, kde se na něj tato městská část napojí a dále povede do oblasti Králova Pole. Po trase pak dále umožní napojit Komín a Jundrov a poté i další lokality, jako je Královo Pole, Žabovřesky, Lesná, Vinohrady a Líšeň. Součástí horkovodní cesty vznikne také jeden tunel o délce 1 100 metrů pod kopcem Bučín u Tetčic, který je součástí Přírodního parku Bobrava.
„Nejen v těchto lokalitách máme také mnoho plynových kotelen, které jsou většinou na okrajových sídlištích. Chceme je v budoucnu kompletně zrušit a nahradit je malou moderní výměníkovou stanicí. Výhoda je, že moderní technologie bude podstatně menší než stávající kotelny. V současných prostorách tak vzniknou třeba nová místa k pronájmu nebo ke komunitnímu využití. O konkrétních plánech se však ještě chceme bavit s jednotlivými městskými částmi. V rámci výkopových prací mohou starostové počítat také s opravou chodníků či komunikací,“ dodává generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.
O horkovodu z Dukovan do Brna
Výstavba horkovodu z Dukovan do Brna patří mezi největší energetické projekty v historii České republiky. Primárním cílem zajistit spolehlivé dodávky tepla a výrazně sníží závislost Brna na plynu. V budoucnu zabezpečí až polovinu spotřeby tepla v Brně, nyní je město z 80 procent závislé na zemním plynu. Trasa horkovodu povede mimo zastavěná území obcí. Výstavba je plánovaná na rok 2027, stavební práce potrvají zhruba čtyři roky, přípravné činnosti na území města Brna budou zahájeny již v roce 2025. Celková investice vyjde na 19 miliard korun. Hlavním investorem je společnost Teplárny Brno, která bude projekt financovat z vlastních i externích zdrojů, jako jsou především dotace a bankovní úvěry. Vedle společnosti Teplárny Brno počítá s nutnou investicí také ČEZ, vlastník Jaderné elektrárny Dukovany, který na hranici elektrárny zrealizuje výměníkovou stanici.