Otázky a odpovědi

Důležité informace o všech podstatných fázích projektu horkovodu z Dukovan do Brna, které zpracoval zadavatel projektu – společnost Teplárny Brno.

Proč stavět horkovod z Dukovan do Brna?

Výstavba horkovodu z Dukovan do Brna zajistí energetickou soběstačnost a nezávislost Brna na dodávkách plynu, zejména z Ruska. Geopolitická situace, která se neustále vyvíjí, naznačuje, že využívat ruský plyn je neudržitelné a vysoce riskantní. Brno musí předejít případnému výpadku dodávek plynu a lépe využívat energetický mix. Jeho součástí je právě také teplo vyráběné z plánovaného horkovodu z Dukovan. Cílem je, aby závislost na ruském plynu po vybudování horkovodu byla nulová. Aktuálně dosahuje podíl plynu při výrobě tepla v Brně zhruba 80 %, zbylých 20 % vzniká spalováním odpadu.

Kdy se začne horkovod stavět a kdy budu uveden do provozu?

S výstavbou by se mohlo začít již za tři roky, tj. v roce 2027, dle optimistického scénáře by teplo horkovodem začalo proudit v roce 2031. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš již dříve uvedl, že v rámci další fáze přípravy projektu ČEZ analyzuje dva možné způsoby vyvedení tepla z dukovanských bloků. Buď výstavbu centrální výměníkové stanice, nebo čtyř menších u každého z bloků. Pro vybranou variantu pak budou další kroky časovány po dohodě s Teplárnami Brno tak, aby byl ČEZ připraven včas dodat teplo na hranici elektrárny Dukovany.

Kolik domácností v Brně bude horkovod zásobovat teplem?

V Brně se na systém napojí všechny domácnosti, jež nyní fungují přes centrální zásobování teplem. Půjde o zhruba 250 tisíc obyvatel. Na horkovod se navíc napojí i další objekty, jako jsou školy nebo některé průmyslové oblasti.

Kdo stojí za projektem?

Zadavatelem je společnost Teplárny Brno, která patří do skupiny společností ovládaných statutárním městem Brnem. Společnost Teplárny Brno má na starosti realizaci, financování a kompletní správu horkovodu. Společnost ČEZ, vlastník Jaderné elektrárny Dukovan, bude mít v rámci projektu zodpovědnost za vyvedení tepla z dukovanských bloků na hranici elektrárny a s tím související investice.

Jaký je přínos horkovodu pro Brno?

Vybudování a následné spuštění zdroje přinese Brnu dva zásadní benefity. Zaprvé se podaří zásadním způsobem snížit spotřebu zemního plynu potřebného k vytápění, což povede i ke stabilizaci ceny tepla. Zadruhé se jedná o další významný krok k ozdravení životního prostředí a poklesu emisí.

Kolik peněz bude horkovod stát a kdo projekt zaplatí?

Celkové náklady na tuto stavbu zatím dosahují 19 miliard korun, a to i v případě dalšího prudkého zvýšení cen a inflace. Náklady z větší části pokryje dotace z Modernizačního fondu. Zbytek částky uhradí Teplárny Brno z úvěru Evropské investiční banky s návratností patnáct let.

Kudy horkovod povede a jak bude dlouhý?

Trasa o celkové délce kolem 42 kilometrů je převážně vedena v zelených plochách mimo zastavěná území obcí a komunikace. Horkovod povede přes 14 obcí na jižní Moravě a 2 na Vysočině. Tam, kde je to možné, jsou využity koridory v blízkosti polních cest, silniční a železniční sítě. Pod komunikacemi a železničními tratěmi jsou navrženy protlaky. Po trase hlavního napaječe je budován také jeden tunel o délce 1 100 m pod kopcem Bučín u Tetčic, který je součástí Přírodního parku Bobrava. Potrubí bude uloženo v bezkanálovém předizolovaném provedení do zemní rýhy. Přes řeku Jihlavu a Oslavu bude vedeno na potrubních mostech.

Jaké teplo vznikne při výrobě v Dukovanech?

Nejedná se o odpadní teplo, ale o teplo z kogenerační výroby. Horkovod je naprosto běžnou součástí soustavy zásobování tepelnou energií, kterou na českém území používáme desítky let, a není v rozporu se soběstačností ČR v oblasti elektrické energie. Naopak se jedná o velmi efektivní a stabilní zajištění tepla. Horká voda z „jádra“ zajišťuje bezpečnost, úsporu a spolehlivost. Navíc se jedná o ekologický (bezemisní) zdroj tepla. Za využití tepla z jaderné elektrárny strategicky snížíme naši spotřebu plynu a dalších paliv.

Existuje v ČR obdobný model projektu pro srovnání?

Důvody výstavby horkovodu do Brna jsou v základu podobné jako v Českých Budějovicích. Města chtějí efektivně vyřešit dodávky tepla ze zdroje, který je geograficky velmi blízko. Pokud existují vhodné podmínky pro bezemisní výrobu tepla, je třeba tuto příležitost využít.

Hlavní výhodou a cílem je zajistit bezpečné a stabilní dodávky tepla pro Brno. Další nespornou výhodou je garantovaná cena i snížení emisí, což deklarují i kolegové v Jižních Čechách. V obou případech se jedná o zdroj čistého a cenově stabilního tepla.


Kdo zajišťuje technické zabezpečení projektu?

Technická stránka projektu je čistě v rukou společnosti Teplárny Brno. Řešitelský tým, který má výstavbu horkovodu na starosti, pracuje na jednotlivých částech projektu, a to tak, aby zajistil naprosto bezpečné a spolehlivé dodávky tepla pro Brno. Zároveň vytváření struktury technického modelu, aby zcela odpovídala všem ekonomickým a obchodním možnostem. Zohledňuje také varianty financování z evropských zdrojů, a to tak, aby se v první řadě minimalizovala cena pro koncového spotřebitele.

Jaká bude koncová cena tepla pro brněnské domácnosti po výstavbě horkovodu?

Horkovod jako součást budoucího energetického mixu pro Brno je připravován a kalkulován tak, aby se cena tepla stabilizovala a v ideálním případě i snížila. Přesnou cenu pro koncového spotřebitele nelze za současných podmínek vypočítat. Po realizaci horkovodu v plánovaném období by však měla být minimálně srovnatelná se současnými obchodními cenami.

Platí stále, že nejpozději v roce 2026 by se mělo začít se stavbou horkovodu?

S tímto termínem počítáme. V tuto chvíli probíhají intenzivní jednání jak se společností ČEZ, tak i s ostatními významnými subjekty, zejména ve vztahu k financování. Tento termín bychom měli dodržet.

Jaké ceny tepla budou z horkovodu? Budou nižší než ty současné?

Cena pro koncové zákazníky, jeden z hlavních aspektů projektu, je předmětem dlouhodobých výpočtů. Cena tepla v době, kdy bude dodáváno z horkovodu Dukovany, by měla být výhodnější než cena tepla z jiných zdrojů.

Jaké zásadní kroky v projektu přijdou v roce 2024?

Teplárny Brno chtějí letos se společností ČEZ uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí o dodávce tepelné energie z Dukovan pro odběratele tepla z centrálního systému zásobování ve městě Brně. Její součástí bude rovněž kalkulační vzorec pro stanovení ceny tepla.